صفحه اصلی اخبار
اخبار 5040
۱۰ بهمن ۱۳۹۳

كشت 56 هكتاری زعفران در استان كرمانشاه

كشت 56 هكتاری زعفران در استان كرمانشاه

هم اكنون در سطح 56 هكتار از اراضی استان كرمانشاه كشت زعفران داریم كه نسبت به سال های قبل، این میزان از رشد چشمگیری برخوردار بوده است.

کدخبر:93111010

منبع:ایلنا

تاریخ:93/11/10

 

 

 

معاون بهبود و تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی استان كرمانشاه اظهارداشت: هم اكنون در سطح 56 هكتار از اراضی استان كشت زعفران داریم.

سید افشین صفوی، در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در كرمانشاه با اشاره به كشت زعفران در 56 هكتار از اراضی این استان اظهارداشت: كشت زعفران در این سطح از رشد چشمگیری نسبت به سال های قبل از آن برخوردار بوده است به این دلیل كه تا اول سال 91 سطح زیر كشت زعفران 6 هكتار بوده است.

وی سطح زیر كشت زعفران در استان كرمانشاه را 560 هكتار عنوان كرد و اضافه کرد: در 12 شهرستان استان كشت زعفران داریم.

صفوی در ادامه تصریح كرد: در سال جاری به میزان 170 كیلوگرم زعفران برداشت شده كه قیمت متوسط هر گرم زعفران 6 تا 7 هزار تومان است.

وی با اشاره به این كه زعفران در سال اول كشت، و تا 7 سال پیاز آن باقی می ماند بیان داشت: در سال اول كشت میزان به دست آمده از این گیاه 300 گرم تا یك كیلو و در سال های بعد از موعد یادشده تا 4 كیلو و در سال هفتم به 10 كیلوگرم می‌رسد.

معاون بهبود و تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی استان كرمانشاه خاطرنشان كرد: برای كشت اول 4 تن پیاز زعفران لازم است كه قیمت هر كیلو پیاز زعفران 3 تا 3500 تومان است و سازمان جهاد كشاورزی به منظور ترویج و تبلیغ كشت این گیاه، مبلغ 4 میلیون تومان در هكتار كمك هزینه بلاعوض پرداخت می كند تاكشاورزانی كه تمایل به كشت زعفران دارند به مراكز خدمات جهاد كشاورزی مراجعه و اقدام به كشت زعفران كنند.

صفوی با اشاره به برخی از اصول كاشت این گیاه اظهارداشت: كشت زعفران نیاز چندانی به آب ندارد همچنین دو مرحله آبیاری در 15 مهرماه و اول آبان ماه نیز لازمه كاشت زعفران است و زمان برداشت دهه دوم و سوم "آبان" است.

وی در پایان شرایط آب و هوایی معتدل و سرد را برای كشت زعفران مساعد دانست و اضافه کرد: بیشترین سطح زیر كشت زعفران در استان كرمانشاه را شهرستان های كنگاور، اسلام آبادغرب و صحنه به خود اختصاص می دهند.


نظر کاربران

شما هم می توانید نظرات خود را اینجا بیان کنید
نام :
ایمیل:
کد امنیتی :
متن نظر:

ورودکاربران
  • برای افزودن به علاقه مندی باید عضو سایت باشید !
  • ایمیل:*
  • کلمه عبور:*
  • کد امنیتی:*
  • فراموشی رمز عبور