صفحه اصلی اخبار
اخبار 5040
۱۰ بهمن ۱۳۹۳

چرا عضله پشت ساق‌ پا می‌گیرد؟

چرا عضله پشت ساق‌ پا می‌گیرد؟

یک فیزیوتراپ، کوتاهی عضله در اثر کم تحرکی را شایع‌ترین علت گرفتگی عضله پشت ساق‌پا عنوان کرد.

کدخبر:93111005

منبع:ایسنا

تاریخ:93/11/10

 

 

 

مرتضی عزیزیان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه عضلات بدن از نظر کاربرد به دو گروه تقسیم می‌گردند، بیان داشت: برخی عضلات بدن مستعد کوتاهی بوده و برخی دیگر مستعد ضعف هستند.

 

وی خاطرنشان کرد: از جمله عضلات بدن که مستعد کوتاهی است می‌توان به عضله پشت ساق پا و پشت ران اشاره کرد که کوتاهی آنها موجب گرفتگی و درد شدید عضله می‌گردد.

 

عزیزیان تصریح کرد: این گرفتگی و درد بیشتر به هنگام شنا در آب سرد یا هنگام خواب زمانی که پا را دراز کرده و مچ پا به سمت جلو می‌آید، رخ می‌دهد.

 

به گفته این فیزیوتراپ در افرادی که از کفش پاشنه بلند استفاده کرده یا کشش عضلات خود را در طول روز انجام نمی‌دهند این گرفتگی و درد عضلات ساق پا با شدت و در دفعات بیشتری ظاهر می‌گردد.

 

عزیزیان جمع شدگی الیاف عضلانی، تجمع مواد زائد و عدم گردش خون کافی را از جمله علل دردناک شدن عضله گرفته شده عنوان کرد و اضاف کرد: شایع‌ترین علت این گرفتگی نیز همان کوتاهی عضله است.

 

این فیزیوتراپ اطرنشان کرد: علاوه بر کوتاهی عضله، موارد دیگری از جمله علل سیستمیک مانند کمبود برخی مواد معدنی در بدن از جمله منگنز، نمک و پتاسیم و نیز مصرف کم آب و حتی استرس‌های روحی و روانی و فشارهای عصبی نیز در ایجاد گرفتگی عضله نقش دارند.

 

عزیزیان تصریح کرد: در افرادی که فاقد بیماری سیستمیک بوده، شایع‌ترین دلیل گرفتگی عضله پا کوتاهی عضله است که بر اثر فقر حرکتی و ضعف عضلات قدام ساق پا ایجاد می‌گردد.


نظر کاربران

شما هم می توانید نظرات خود را اینجا بیان کنید
نام :
ایمیل:
کد امنیتی :
متن نظر:

ورودکاربران
  • برای افزودن به علاقه مندی باید عضو سایت باشید !
  • ایمیل:*
  • کلمه عبور:*
  • کد امنیتی:*
  • فراموشی رمز عبور