صفحه اصلی اخبار
اخبار 5040
۷ بهمن ۱۳۹۳

اسب های ایرانی صادراتی شدند

اسب های ایرانی صادراتی شدند

رییس فدراسیون سوارکاری گفت: با رفع مشکل راه اندازی قرنطینه اسب در کشور، کار صادرات اسب ایرانی به خارج در برنامه کاری قرار گرفت.

کدخبر:93110705

منبع:ایرنا

تاریخ:93/11/07

 

 

 

به گزارش ایرنا 'مسعود خلیلی' در کارگروه اسب اصیل ترکمن در استانداری خراسان شمالی در بجنورد بیان داشت: مجوز لازم از سازمان بهداشت جهانی برای ایجاد قرنطینه در ایران اخذ شده و با مشارکت وزارت جهاد کشاورزی و دامپزشکی قرنطینه اسب ایجاد می گردد.

وی افزود: با راه اندازی قرنطینه اسب در داخل کشور، مشکلات ناشی از صادرات اسب و خروج اسب ایرانی برای حضور در مسابقات برون مرزی رفع شده است.

خلیلی اضافه کرد: با ایجاد قرنطینه برای واردات اسب به داخل کشور سخت گیری بیشتری می گردد و تا حد توان از ورود اسب از خارج کشور ممانعت می گردد.

رییس فدراسیون سوارکاری اظهارداشت: در شرایط فعلی که محدودیت های زیادی از لحاظ مالی و ارزی در کشور داریم؛ نباید به دنبال واردات اسب از خارج کشور باشیم.

خلیلی اضافه کرد: ما نه اعتبار ارزی لازم برای واردات اسب و نه با توجه به پرورش اسب در داخل کشور نیازی به واردات اسب داریم.

وی افزود: در صورتی برای واردات اسب خارجی به ایران مجوز داده می گردد که ما نتوانیم نیازمان را از داخل کشور تامین کنیم.

خلیلی، نژادهای شناخته شده اسب ایران را کرد، ترکمن، خزر و دره شوری نام برد و اضافه کرد: کارگروه اسب در فدراسیون تشکیل شده و تصمیم در این خصوص از سوی دست اندرکاران فعال در این حوزه گرفته می گردد و فدراسیون دخالتی در آن ندارد.

وی از دست اندرکاران پرورش اسب ترکمن در استان خراسان شمالی نیز درخواست کرد تا نمایندگانی از استان را به این کارگروه معرفی کنند.

رییس فدراسیون سوارکاری اضافه کرد: استان هایی که در کارگروه اسب در فدراسیون نماینده معرفی نکنند، حق مخالفت با مصوبات این کارگروه را نخواهند داشت.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار خراسان شمالی نیز اظهارداشت: در این استان قابلیت خوبی برای پرورش اسب اصیل ترکمن وجود دارد و این استان خاستگاه اسب اصیل ترکمن در جهان است.

مجید پورعیسی بیان داشت: ما در داخل استان خراسان شمالی هفت تشکل فعال در حوزه پرورش اسب داریم که برای بهره مندی بیشتر از توان این تشکل ها باید اتحادیه اسب داران در داخل استان تشکیل گردد.

وی افزود: استانداری خراسان شمالی نیز در صورت نیاز کمک های مالی و اعتباری لازم را از محل بودجه دولتی و یا تسهیلات بانکی برای پرورش اسب در اختیار دست اندرکاران این بخش قرار می دهد.

معاون استاندار خراسان شمالی اظهارداشت: کارگروه اسب در این استان از ابتدای سال جاری تشکیل شده و تصمیمات لازم برای رفع مشکلات و حمایت از دست اندرکاران این حوزه نیز در این کارگروه گرفته می گردد. 


نظر کاربران

شما هم می توانید نظرات خود را اینجا بیان کنید
نام :
ایمیل:
کد امنیتی :
متن نظر:

ورودکاربران
  • برای افزودن به علاقه مندی باید عضو سایت باشید !
  • ایمیل:*
  • کلمه عبور:*
  • کد امنیتی:*
  • فراموشی رمز عبور