صفحه اصلی اخبار
اخبار 5040
۱ بهمن ۱۳۹۳

مجرم جدید در بروز تغییرات آب‌و‌هوایی زمین!

مجرم جدید در بروز تغییرات آب‌و‌هوایی زمین!

بر اساس یافته‌های جدید دانشمندان، جوندگان شاید موجودات کوچکی باشند اما آن‌ها آخرین مجرمانی لقب گرفته‌اند که در بروز تغییرات آب‌و هوایی زمین نقش دارند.

کدخبر:93110105

منبع:جهان امروز

تاریخ:93/11/01

 

 

 

به گزارش جهان به نقل از ایسنا، محققان به رهبری محقق «مرکز تحقیقاتی Woods Hole» در ماساچوست و طی پروژه‌ای موسوم به Polaris، دریافته‌اند گونه‌ای جونده به نام «سنجاب زمینی قطب شمال» احتمالا بیش از آنچه تصور می‌گردید، در بروز گرمایش جهانی نقش دارد.

این بدین معناست که در آینده، دانشمندان مجبور خواهند بود نظریه‌هایشان حول تغییرات آب‌و‌هوایی ناشی از فعالیت انسان‌ها را تغییر دهند و بر تاثیرات جوندگان در این زمینه متمرکز گردند.

محققانی که در حال بررسی پرمافراست قاره قطب شمال بودند، دریافتند سنجاب‌های زمینی با تونل‌زنی در زمین‌های یخ‌زده، روند آزادشدن گازهای گلخانه‌ای به دام‌افتاده در آن‌ها را تسریع می‌بخشند.

 


تیم علمی حاضر در این مطالعه دریافت این جوندگان کوچک با تونل‌زنی لایه‌های باثبات خاک و بارورکردن آن‌ها با ادرار و مدفوعشان، موجب تجزیه مواد زیستی به دام‌افتاده در پرمافراست می‌گردند. این موضوع به نوبه خود سبب می گردد دی‌اکسیدکربنی که در درون خاک منجمدشده گیر افتاده، به درون جو آزاد گردد.

دانشمندان تخمین زده‌اند پرمافراست قاره قطب شمال دو برابر حجم کربن موجود در جو زمین را در دل خود جای داده است و ذوب‌شدن پرمافراست موجب آزادشدن حجم بزرگی از گازهای گلخانه‌ای می‌گردد. این موضوع نیز به نوبه خود، به بروز تغییرات آب‌و ‌هوایی زمین می‌انجامد.

 


نظر کاربران

شما هم می توانید نظرات خود را اینجا بیان کنید
نام :
ایمیل:
کد امنیتی :
متن نظر:

ورودکاربران
  • برای افزودن به علاقه مندی باید عضو سایت باشید !
  • ایمیل:*
  • کلمه عبور:*
  • کد امنیتی:*
  • فراموشی رمز عبور