صفحه اصلی روش کاشت هسته زیتون (Olive)

روش کاشت هسته زیتون (Olive)

درخت زیتون از خانواده‌ی گیاهان "زیتونیان" است که گیاهی بومی مناطق ساحلی مدیترانه محسوب می‌شود.درخت زیتون زیبایی بخش هر حیاط و فضای دکوراسیون داخلی است و به راحتی از کاشت بذر(هسته‌ی داخل میوه زیتون) حاصل می‌شود

 

 

یافتن بذر تر و تازه‌ی زیتون، خیلی دشوار است، چون در خواربارفروشی‌ها بیشتر زیتون های فراوری شده به فروش می‌رسند که مناسب جوانه زنی نیستند. بذرهای تازه‌ زیتون را در خاک غنی یک گلدان بکارید و از آموزش های این مقاله برای پرورش درخت زیتون استفاده کنید.

 1.  

درخت زیتون از خانواده‌ی گیاهان "زیتونیان" است که گیاهی بومی مناطق ساحلی مدیترانه محسوب می‌شود.درخت زیتون زیبایی بخش هر حیاط و فضای دکوراسیون داخلی است و به راحتی از کاشت بذر(هسته‌ی داخل میوه زیتون) حاصل می‌شود. نکته‌ی قابل‌توجه این است که بیشتر درختان زیتونی که از پرورش هسته حاصل می‌شوند، درخت میوه خوبی نشده و بیشتر به عنوان درختی زینتی کاشته می‌شوند.

 1.  

دستورالعمل

ظرفی کم عمق را با یک لایه‌ی نازک کود گیاهی پوشانده و بعد هسته زیتون را روی آن قرار دهید. سپس با یک آبپاش این مخلوط را خوب مرطوب کنید.

 1.  

مخلوط را نم دار (نه خیس) نگه‌دارید و  در جایی گرم  و آفتابی قرار دهید. ممکن است چند هفته زمان ببرد تا جوانه زنی آغاز شود. در طی این مدت باید صبور بوده و شرایط جوانه زنی را با ایجاد حرارت مناسب و آبیاری منظم، فراهم کنید.

 1.  

به محض آنکه بذرها جوانه زدند، آن‌ها را به داخل یک گلدان  با خاکی شنی که زود هم خشک می‌شود جابه‌جا کنید. برای تهیه‌ی خاک بهینه، 1 قسمت خاک معمولی گلدان را با 3 قسمت خاک کاشت کاکتوس مخلوط‌کنید. اضافه کردن شن به این مخلوط کیفیت را ارتقا می‌دهد اما نباید این شن اضافی بیش از 5 درصد خاک نهایی را تشکیل دهد.

 1.  

جوانه را خوب آب داده و آنرا در جایی آفتابی و گرم قرار دهید. در مراحل ابتدایی، حتی اگر هوای بیرون نیز گرم و مطلوب است، بهتراست برای محافظت از گیاه، آن را داخل منزل پرورش دهید.

 1.  

زمانی که گیاه شروع به رشد می کند، برگ‌های پایینی آن را هرس کنید؛ این کار باعث تقویت رشد صعودی شده و به جای ایجاد یک درختچه، یک درخت ایجاد می کند.

 1.  

فقط زمانی به گیاه خود آب دهید که با تماس دست با خاک گیاه احساس خشکی کنید. همچنین محیط رشد را همچنان گرم و مرطوب حفظ کنید.

 1.  

نکته‌ها و هشدارها

در صورتی که در محیطی گرم زندگی نمی کنید، درخت زیتونتان را به فضای باز منتقل نکنید. سرمای یخ بندان و درجه حرارت پایین زمستان، می‌تواند سرسخت‌ترین درختان زیتون را از پا درآورد. در زمان جوانه زنی،بهتر است تعداد بذر بیشتری آماده جوانه زنی کنید تا هم درختان زیتون متنوع تری داشته باشید و هم این که بتوانید سالم‌ترین‌ جوانه ها را به عنوان نمونه برای کشت‌های بعدی جدا کنید.

 1.  

درختان زیتونی که حاصل پرورش بذرها هستند، به ندرت میوه‌ای که ارزش مصرفی داشته باشد، تولید می‌کنند. اگر شما دوست دارید که از میوه‌ی درختتان استفاده کنید، لازم است که از تکنیک های پیوند زدن برای بارور کردن درختتان  استفاده کنید.نظر کاربران

شما هم می توانید نظرات خود را اینجا بیان کنید
نام :
ایمیل:
کد امنیتی :
متن نظر:

ورودکاربران
 • برای افزودن به علاقه مندی باید عضو سایت باشید !
 • ایمیل:*
 • کلمه عبور:*
 • کد امنیتی:*
 • فراموشی رمز عبور