صفحه اصلی اخبار
اخبار 5040
۱۰ بهمن ۱۳۹۳

نکاتی برای رفع بى‏‎خوابى نوزادان

نکاتی برای رفع بى‏‎خوابى نوزادان

عضو فعال انجمن تحقیقات طب سنتی ایران نکاتی برای رفع بى‏‎خوابى در نوزادان را تشریح کرد.

کدخبر:93111017

منبع:تسنیم

تاریخ:93/11/10

 

 

 

 به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم, بى‏‎خوابى در نوزادان به‏ خصوص در ماه‏‎هاى اول زندگى مشکل‏ ساز است. این بی‌خوابى‏‎ها در سن زیر 12 ماهگى شایع‏‎تر است و محیط پُر سر و صدا یک عامل خطر در این موارد خواهد بود.

زمان و ساعات خواب نوزادان با والدین متفاوت است. در بسیاری از نوزادان براى تثبیت الگوى خوابى که با خواب والدین سازگار باشد زمان لازم است. الگوى خواب نوزاد به تعداد دفعات نیاز او به تغذیه بستگى دارد.

نوزادهاى نارس اغلب بیشتر از نوزادان رسیده تمایل به تغذیه دارند. بنابراین مدت زمان خواب کوتاه‏ترى دارند. در شیرخواران بزرگتر ممکن است مشکلات به واسطه‏ خلق، محیط استرس‏ زا یا پُر سروصدا یا بیمارى ساده‏‎اى مثل سرماخوردگى، دل‏ درد، گوش‏ درد، سردرد، سوزش پا، کم طاقتى در برابر سرما یا گرما ایجاد گردند.

زهرا رئیسیان عضو فعال انجمن تحقیقات طب سنتی ایران معتقد است: بعضى از مشکلات خواب کودک اجتناب‏ ناپذیر است که مى‏‎تواند براى والدین ناراحت کننده باشد و در صورت عاجز ماندن از مشکل باید به پزشک مراجعه گردد.

اگر در ابتدا الگوى خواب نوزاد نامنظم است, اقداماتى می‌توان انجام داد که ممکن است مفید باشند. در طى روز به میزان فراوان کودک‌‏تان را تحریک کنید تا بیدار بماند و هنگامى که خوابیده است سعى کنید شما نیز بخوابید. وقتى سن کودک‏‌تان به حدود به 10 هفته رسید به تثبیت زمان خواب او اقدام کنید.

همچنین به کودک در یک اتاق تاریک و خلوت شیر دهید و کنترل کنید که او راحت باشد، گرسنه نباشد و قبل از گذاشتن در بستر یک پوشک نرم و تمیز براى او بگذارید. با تیک‏تیک ساعت یا تکان دادن کودک، همراه با موسیقى به خوابیدن او کمک کنید. در حین تغذیه‏ شب با او بازى نکنید.


نظر کاربران

شما هم می توانید نظرات خود را اینجا بیان کنید
نام :
ایمیل:
کد امنیتی :
متن نظر:

ورودکاربران
  • برای افزودن به علاقه مندی باید عضو سایت باشید !
  • ایمیل:*
  • کلمه عبور:*
  • کد امنیتی:*
  • فراموشی رمز عبور