صفحه اصلی اخبار
اخبار 5040
۷ بهمن ۱۳۹۳

روحانی: فشار و تحریم شمشیری دولبه است

روحانی: فشار و تحریم شمشیری دولبه است

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در دیدار "رویی ماشاته" وزیر امور خارجه پرتغال گفت: فشار و تحریم شمشیری دولبه است.

کدخبر:93110710

منبع:افکارنیوز

تاریخ:93/11/07

 

 

 

به گزارش افکارنیوز، رییس جمهوری با اشاره به روابط دیرینه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تهران ــ لیسبون خاطرنشان کرد: معتقدیم ایران می‌تواند دروازه اتصال پرتغال با منطقه بسیار مهم خاورمیانه باشد و لیسبون نیز پلی برای ارتباط ایران با پرتغالی زبانان، کشورهای اروپایی و مناطق دیگر مثل آفریقا و آمریکای لاتین باشد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در دیدار "رویی ماشاته" وزیر امور خارجه پرتغال، به رفت و آمدهای مقام‌های دو کشور در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: این سفر را آغازی برای تحرک بیشتر در عرصه روابط دو کشور می‌دانیم.

رییس جمهوری با بیان "باید به فکر حل و فصل معضلات و مشکلاتی مثل خشونت و تروریسم باشیم که امروز نه تنها منطقه ما بلکه اروپا و سایر مناطق جهان با آن مواجهند" خاطرنشان ساخت: ملت‌های ما و تاریخ در این مقطع، از همه رهبران دنیا می‌خواهند در زمینه پایان بخشیدن به معضلاتی که بشر با آنها مواجه است، همکاری و تلاش کنند.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ اشاره کرد و اظهارداشت: مردم ایران برای استفاده از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای اراده جدی دارند.

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه مسئله‌ای که امروز بین دو طرف مذاکرات هسته‌ای وجود دارد نه حقوقی است نه فنی، گفت: این موضوعی کاملاً سیاسی است که برای حل و فصل آن، نیاز به یک اراده و تصمیم سیاسی از سوی دو طرف دارد. البته این اراده از طرف ما کاملاً وجود دارد تا مسائل را سریع‌تر حل و فصل کنیم.

رییس شورای‌عالی امنیت ملی با اشاره به اینکه فعالیت‌های هسته‌ای ایران بدون استثنا تحت نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و در چارچوب مقررات بین‌المللی خواهد بود، خاطرنشان ساخت: در طول نزدیک به ۱۴ سال گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازدیدها و بازرسی‌های گسترده و حتی سرزده زیادی از مراکز هسته‌ای ایران داشته است، اما از میان هزاران بازرسی هیچ علامتی مبنی بر انحراف فعالیت‌های هسته‌ای ایران مشاهده نشده است.

رییس جمهوری با بیان اینکه روشن است فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملاً صلح‌آمیز است، اظهارداشت: بر این اساس فشار بر ایران از نظر ما مفهومی ندارد. مسئله فشار و تحریم همواره شمشیری دولبه بوده که به دو طرف آزار می‌رساند.

دکتر روحانی تأکید کرد: هر کشوری در درون، مسائل خاص خود و نظرات و احزاب و گروه‌های مختلف را دارد، ولی این رهبران کشورها هستند که باید بتوانند کشور را به‌سمت اهداف و مصالح و منافعش هدایت کنند.
رییس جمهوری اظهارداشت: باید مذاکرات هسته‌ای را سریع‌تر به نتیجه برسانیم و مذاکرات برای توسعه کشورها و مناطق مختلف جهان را شروع کنیم.

"رویی ماشاته" وزیر امور خارجه پرتغال نیز در این دیدار با اشاره به روابط دیرینه دو کشور اظهارداشت: پرتغال خواهان گسترش بیش از پیش روابط با ایران است و امروز این فرصت پیش روی ما است که روابط دوجانبه را متحول کنیم.

وزیر امور خارجه پرتغال افزود: البته پرتغال هم روابط خود با ایران را محدود به روابط دوجانبه نمی‌داند و معتقد است دو کشور می‌توانند نقش دروازه اتصال یکدیگر به اروپا و خاورمیانه را ایفا کنند.

ماشاته سفر خود به تهران را فرصتی مناسب برای ایجاد تحول در روابط دو کشور توصیف کرد و اضافه کرد: پرتغال نیز به‌نوعی درگیر مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ است و به‌خوبی آگاهیم که موفقیت‌آمیز بودن این مذاکرات تا چه‌حد برای دو طرف و همه جهان مهم است.

وی گفت: کاملاً به این نکته باور دارم که موفقیت این مذاکرات بیش از هر چیز می‌تواند به ایجاد همکاری‌های گسترده میان طرفین از طریق ایجاد اطمینان و اعتماد بینجامد و کشورهای اروپایی تلاش دارند هرچه سریع‌تر این مذاکرات به نتیجه برسد.


نظر کاربران

شما هم می توانید نظرات خود را اینجا بیان کنید
نام :
ایمیل:
کد امنیتی :
متن نظر:

ورودکاربران
  • برای افزودن به علاقه مندی باید عضو سایت باشید !
  • ایمیل:*
  • کلمه عبور:*
  • کد امنیتی:*
  • فراموشی رمز عبور