صفحه اصلی اخبار
اخبار 5040
۷ بهمن ۱۳۹۳

خطر حبس گاز پارس جنوبی منتفی شد

خطر حبس گاز پارس جنوبی منتفی شد

با بهره برداری از تاسیسات جدید تقویت فشار گاز خیرگو و افزایش ۱۰۰ میلیون مترمکعبی ظرفیت انتقال گاز ایران، خطر حبس گاز تولید شده در پارس جنوبی منتفی شد.

کدخبر:93110703

منبع:خبرگزاری مهر

تاریخ:93/11/07

 

 

 

به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با افزایش ظرفیت تولید گاز در پارس جنوبی و راه اندازی بخش‌هایی از طرح توسعه فاز ۱۲، ۱۵ تا ۱۸ این میدان مشترک گازی با قطر، ظرفیت انتقال گاز ایران به منظور جلوگیری از حبس گاز در جنوب کشور افزایش یافت.

بر اساس برنامه تعریف شده در صنعت گاز در سال جاری بهره برداری از ۶ تاسیسات تقویت فشار گاز خیرگو، پتاوه، پل کله، دهق، همدان و دشت در دستور کار قرار گرفته است که تعدادی از این ایستگاه‌ها تاکنون راه اندازی شده اند.

در این بین با شروع بهره برداری از تاسیسات جدید تقویت فشار گاز در نزدیکی پالایشگاه‌های پارس جنوبی و پارسیان، امکان حبس گاز تولید شده در فازهای پارس جنوبی در جنوب کشور به حداقل کاهش یافته است.

علی اکبر مرآتی با اشاره به شروع بهره برداری تاسیسات تقویت فشار گاز خیرگو در استان بوشهر، اظهارداشت: با بهره برداری از این پروژه، ظرفیت انتقال گاز خطوط چهارم و هشتم سراسری به میزان قابل توجه ای افزایش می یابد.

مجری طرح تاسیسات تقویت فشار گاز کشور با اعلام اینکه ایستگاه تقویت فشار گاز خیرگو بر روی خط لوله چهارم سراسری در ۴۳۱ کیلومتری جنوب شرقی شیراز طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی شده است، خاطرنشان کرد: اولین تاسیسات تقویت فشار بر روی دو خط لوله چهارم و هشتم به بهره برداری می رسد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه، بهره برداری از تاسیسات گازی خیرگو منجر به افزایش پایداری انتقال گاز در کشور می گردد، گفت: این تاسیسات نقش مهمی در انتقال گاز پالایشگاه‌های پارس جنوبی و پارسیان از طریق دو خط چهارم و هشتم سراسری ایفا می‌کند.

مرآتی با یادآوری اینکه تاسیسات خیرگو با آرایش ۱+۳ توربوکمپرسور در ابتدای خطوط لوله سراسری چهارم و هشتم و قابلیت کارکرد بر روی هر دو خط با استفاده از هدرینگ ۵۶ اینچ خطوط چهارم و هشتم احداث شده است، تصریح کرد: توسعه تاسیسات تقویت فشار گاز با هدف تامین گاز در مناطق مرکزی، شمالی، شمال غربی و شمال شرقی کشور در فصول سرد سال انجام می گردد.

در همین حال حمید خدری مدیر منطقه ١٠ شرکت انتقال گاز ایران با بیان اینکه با بهره برداری از تاسیسات تقویت فشار گاز خیرگو ظرفیت انتقال گاز کشور حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است، اعلام کرد: ماموریت این تاسیسات جدید، انتقال گاز پالایشگاه های پارسیان و پارس جنوبی از طریق خطوط چهارم و هشتم سراسری به شمال کشور است.


نظر کاربران

شما هم می توانید نظرات خود را اینجا بیان کنید
نام :
ایمیل:
کد امنیتی :
متن نظر:

ورودکاربران
  • برای افزودن به علاقه مندی باید عضو سایت باشید !
  • ایمیل:*
  • کلمه عبور:*
  • کد امنیتی:*
  • فراموشی رمز عبور